2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Erken Kayıt Yenileme Dönemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Erken Kayıt Yenileme Tarihleri

16-26 Temmuz 2019

Değerli öğrencilerimiz, Erken Kayıt Yenileme Dönemi’yle ilgili sık sorulan sorulardan oluşan listeyi okuyarak süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.    

1.Bölüm ücretimi nereden öğrenebilirim?

Bölüm ücretlerinizi odeme.fsm.edu.tr adresi giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Burslar/Ücretler/Banka sekmesinden Bölüm Ücretlerini seçerek yıllara göre hazırlanmış olan “2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÜCRETLERİ” tablosuna ulaşabilirsiniz.

2.Ödeme işlemleri ile ilgili detaylı bilgiyi nasıl ulaşabilirim?

Ödeme işlemlerinizi web sitemizdeki (www.fsm.edu.tr) Duyurular sekmesinde “2019-2020 Yılı Erken Kayıt Yenilemelerinde Ödeme İşlemleri” başlığında okuyabilirsiniz.

3.Ödememi nasıl yapabilirim?

Peşin Ödeme: Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler öğrencilerimiz, öğrenci numaraları ile birlikte  Kurumsal Tahsilat ve  Türk Katılım Bankası (Şube Gişeleri ve İnternet Bankacılığı) kanallarından birini kullanarak yapabilirler.

Kredi Kartı ile Ödeme: Kredi kartı ile tek çekim ödeme yapmak isteyen öğrencilerimiz, öğrenci numarası ve T.C Kimlik numarası ile odeme.fsm.edu.tr adresi üzerinden online olarak ödemelerini yapabilirler.

4.Ödeme için  Kurumsal Tahsilat ya da Türk Katılım Bankası şube gişelerinden birine gittiğimde ısrarla hesap bilgisi isteniyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Banka çalışanına üniversitemizin Kurumsal Tahsilat hesabına (KUTA) para yatırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kurumsal Tahsilat Hesabına ait herhangi bir numara belirtmenize gerek yoktur.

Albaraka Müşteri Temsilcileri

Yunus Çelikkıran / 0542 332 66 93

Olcay Seçkin / 0534 704 42 79

Ziraat Bankası Müşteri Temsilcisi

Mehmet Köse / 0533 166 88 22

5.Üniversite hesaplarına Havale ve EFT yapabilir miyim?

Banka hesaplarımız Havale ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılamamaktadır. (Bu nedenle hesap numarası ve IBAN bilgisi talep edilmesine gerek yoktur.)

6.Ödememi 2 farklı yöntemle yaptığım takdirde %6 peşin ödeme indiriminden faydalanabilir miyim?

Ödemenizin belirli bir kısmını nakit olarak bankaya, geri kalan kısmını ise tek çekim kredi kartı ile yapmanız halinde %6 peşin ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

Ödemenizin belirli bir kısmını A bankasına ait kredi kartı (tek çekim) ile geri kalan kısmını ise B bankasına ait kredi kartı ile (tek çekim) yapmanız halinde %6 peşin ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. (Burada önemli olan ödemenizin tamamını tek seferde peşin olarak yapmış olmanızdır.)

7.Okul ücretimi yatırdım, nasıl teyit edebilirim?

Ödeme teyidinizi odeme.fsm.edu.tr adresinden yapabilirsiniz. Ödemeniz başarılı bir şekilde gerçekleşmişse online ödeme ekranımız olan odeme.fsm.edu.trye girdiğinizde borcunuzun sıfır olarak gözükmesi gerekmektedir.

8.Üniversiteye gelerek ödeme yapmam mümkün mü?

Üniversitemizde tahsilat işlemi yapılmayacaktır. Size en yakın anlaşmalı bankalarımıza ( ya da Türk Katılım Bankası)  giderek ya da online ödeme ekranlarımızı kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz.

9.Ödeme işlemimi tamamladıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

Ödemenizi yaptıktan sonra kaydınız otomatik olarak yenileneceğinden ders seçim tarihlerine kadar yapacağınız herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

10.Üniversitemizin anlaşmalı olmadığı kredi kartlarla ödeme yapmam mümkün mü?

Tek çekim ödeme yapacağınız için Miles&Smiles ve American Express (Amex) tabanlı kredi kartları hariç tüm kartlarla ödemenizi yapabilirsiniz. (Ödeme için odeme.fsm.edu.tr adresine girdiğinizde diğer bankalar kutucuğunu seçmelisiniz.)

11.İstanbul dışında bulunmaktayım. Ödemeyi bulunduğum ilden yapmam mümkün mü?

Eğitim ödemelerinizi duyurularımızda belirtilen ödeme kanallarını kullanarak Türkiye’nin her yerinden yapabilirsiniz.

12.Eğitim-öğretim sürecimi normal süresinde tamamlayamadım. Erken kayıt imkânlarından faydalanabilir miyim?

Eğitim-öğretim sürecimi normal süresinde tamamlayamayan öğrencilerimiz erken kayıta tabi değildir.

13.667 Sayılı KHK kapsamındaki özel öğrencilerden biriyim. Erken kayıt imkânlarından faydalanabilir miyim?

KHK kapsamındaki öğrencilerimizin ücret artışları YÖK tarafından belirlenmekte olup konuyla ilgili güncel bilgi henüz tarafımıza ulaşmadığı için bu öğrenciler erken kayıta tabi değildir.

14.Erken kayıt yenileme tarihleri olan 16-26 Temmuz dışında da peşin ödeme indiriminden faydalanmam mümkün mü?

Üniversitemizde peşin ödeme yapacak öğrencilerimiz için 16-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır. Bu tarihlerden sonra yapılacak ödemeler için kesinlikle peşin ödeme indirimi uygulanmayacaktır.

15.Erken kayıt yenileme tarihleri olan 16-26 Temmuz’da taksitli ödeme yapabilir miyim?

Kayıt yenileme ücretlerini taksitle ödeyecek (vade farksız 10 taksit olarak eğitim kredisi veya anlaşmalı kredi kartlarıyla) öğrencilerimizin kayıt yenileme günleri 19-29 Ağustos 2019 tarihleri arasındadır. Bu tarihten önce sistemsel bir sıkıntı ile karşılaşmamak için herhangi bir ödeme yapılmamalıdır.

16.Erken kayıtta peşin ödeme indiriminden faydalanarak ödememi yaptım. Kardeşim bu sene sınava girdi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesini kazanma ihtimali var. Kardeş bursu indirimimi nasıl alabilirim?

Kardeşinizin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra hak etmiş olduğunuz indirimi talep edebilirsiniz. (Üniversitemizin ücretli programlarına veya kısmi burslu programlarına kayıt olan kardeşlerden her birine, normal öğrenim süresi içerisinde kayıtlı olduğu süre boyunca %10 indirim uygulanır.)

17.İngilizce Hazırlık yaz okulunda öğrenim görmekteyim. Yaz okulum 2 Ağustos’ta sona eriyor, dolayısıyla erken kayıt yenileme tarihlerini kaçırmış oluyorum. Peşin ödeme indiriminden faydalanmam mümkün olur mu?

Erken kayıt yenileme tarihleri olan 16-26 Temmuz’da İngilizce Hazırlık yaz okulu sınıf atlama durumunuz belli olmadığından ilgili tarihler için hazırlık kayıt yenileme ücretini ödemeniz gerekiyor. Yaz okulu sınav sonucunuzun başarılı olması neticesinde bölüm fark ücretini de size verilen süre içerisinde peşin ödeyerek, söz konusu özel durumunuzu Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na bildirmeniz gerekiyor. Bu şekilde peşin ödeme indirimden faydalanmanız mümkündür.

18.odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak ekranda hala borç görünüyor, ne yapmam gerekiyor?

İlk olarak banka hesabına girerek ödemenizin karttan çekilip çekilmediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Hesaplarınızda ödemenizin yapıldığı gözüküyorsa ekran görüntüsüyle birlikte ödeme yaptığınız kredi kartına ait ilk dört-son dört rakamı ve kartın ait olduğu banka bilgisini scelik@fsm.edu.tr adresine mail atarak tarafınıza dönüş yapılmasını bekleyebilirsiniz.

19.odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak herhangi bir dekont alamıyorum. Dekontu nasıl temin edebilirim?

Kredi kartınıza ait bankanın hesap hareketlerinden ilgili ödemenize ait dekonta ulaşabilirsiniz.

20.odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak borcum sıfırlanmadı. Bankadan sorgulama yaptığımda da ödeme, bekleyen provizyon durumunda görünüyor? Ne yapmalıyım?

Bankanız ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

21.Erken kayıt yenilemede peşin ödeme indiriminden faydalanmak istiyorum. Ancak sistemde ödeyeceğim tutar sıfır olarak görünüyor. Ne yapmam gerekiyor?

Sorunuzun cevabı normal öğrenim sürenizin içerisinde olup olmadığınız ile ilgilidir. Bu durum hakkında bilginiz yok ise dönem hesaplamalarınız ile ilgili Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz. Yaptığınız görüşme sonucunda durumunuzda bir değişiklik olursa Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na bilgi verilmesini talep edebilirsiniz.  

22.odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak kredi kartı ile ilgili hata kodu uyarısı alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kredi kartınız internet kullanımına açık olmayabilir ya da kredi kartınızın limiti yeterli olmayabilir. Bu konulara dikkat edebilirsiniz.

23.Ödememi yaptım ancak sistem peşin ödeme indirimini yapmadı. Ne yapmam gerekiyor?

Ödemenizin taksitli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer taksitli bir ödeme yaptıysanız peşin ödeme indiriminden faydalanamazsınız. İlgili ödemenin iptalini talep ederek tek çekim olarak yeni ödemenizi yapabilirsiniz. (Ödeme iptali için ödeme yaptığınız kredi kartına ait ilk dört-son dört rakamı ve kartın ait olduğu banka bilgisini scelik@fsm.edu.tr adresine mail atarak tarafınıza dönüş yapılmasını bekleyebilirsiniz.)

24.Yatay geçiş ile başka bir üniversiteye gitme ihtimalim var. Geçiş yapmama ihtimalimi göz önüne alarak erken kayıt yenileme indiriminden de faydalanmak istiyorum. Ücret iadesi almam mümkün olur mu?

Eğitim-Öğretim sözleşmemizdeki ilgili madde:

“Öğrenci, yatay geçişle başka bir üniversiteye gitmek istediği takdirde, üniversitenin akademik takvim tarihleri dikkate alınarak;

  • Güz yarıyılı yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrencilerin, geçiş yaptığı üniversiteden kabul yazılarının gelmesi halinde güz yarıyılının ücreti alınmaz.
  • Bahar yarıyılı yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrencilerin, geçiş yaptığı üniversiteden kabul yazılarının gelmesi halinde bahar yarıyılının ücreti alınmaz.

Kabul edildiğini belgeleyen öğrenci, yazının ilgili üniversiteden gelmemesi halinde ilgili yıl/yarıyıl ücretinin tamamı tahsil edilir.”

25.2019-2020 Güz yarıyılı sonunda mezun oluyorum. Senelik ücret mi ödemem gerekiyor?

Evet, senelik ücret ödemeniz gerekiyor. Güz yarıyılı mezun durumuna geldiğinizde bahar yarıyılına ait ücret iadesi için Rektörlük Yazı İşleri’ne ücret iade dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

 

                                                                                         Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı