2021/2022 Erken Kayıt Yenileme

2021-2022 Erken Kayıt Yenilemeleri:

2021-2022 eğitim-öğretim yılı ücretini peşin ödeme yaparak ödeyecek olan öğrencilerimiz 6 Temmuz-15 Temmuz 2021 Tarihleri arasında erken kayıt yenileme işleminden yararlanabilirler. Belirtilen tarihlerde nakit veya kredi kartıyla ( tek çekim ) yapılacak peşin ödemelerde %5 indirim uygulanacaktır. Bu tarihlerden sonra yapılacak ödemeler için peşin ödeme indirimi uygulanmayacaktır.

Öğrencilerin Kayıt Olduğu Yıllara Göre Eğitim-Öğretim Ücretleri İçin Tıklayınız.


Ödeme İşlemleri
Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler öğrenci numaraları ile birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası (Şube Gişelerini) kanalını kullanarak yapabilirler.

Kredi Kartı ile Peşin Ödeme:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

 

Kredi kartıyla tek çekim ödemelerinizi https://odeme.fsm.edu.tr adresi üzerinde yer alan bilgilere öğrenci numarası ve T.C.Kimlik numarası ile birlikte erişim sağlayarak internet üzerinden yapabilirsiniz.

 • Ödemenizi yaptıktan sonra kaydınız otomatik olarak yenileneceğinden kurumumuza gelmenizi gerektirir bir durum bulunmamaktadır. Ödeme teyidinizi https://odeme.fsm.edu.tr adresinden yapabilirsiniz.
 • Ödemeniz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise; online ödeme ekranımız odeme.fsm.edu.tr’ ye girdiğinizde borcunuzun “0” (sıfır) olarak görünmesi gerekmektedir.
 • Eğitim ödemelerinizi yukarıda belirtilen ödeme kanallarını kullanarak Türkiye’nin her yerinden yapabilirsiniz.
 • Eğitim-Öğretimini normal süresinde tamamlayamayan öğrencilerimiz erken kayıta tabi değildirler.
 • KHK kapsamındaki öğrencilerin ücret artışları YÖK tarafından belirlenmekte olup konuyla ilgili güncel bilgi henüz tarafımıza ulaşmadığı için bu öğrenciler erken kayıta tabi değildirler.
 • Banka hesaplarımız HAVALE ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılamamaktadır. (Hesap numarası ve iban bilgisi talep etmeyiniz.)
 • Miles & Smiles ve American Express (Amex) tabanlı kredi kartlarıyla işlem yapılmamaktadır.

Normal Kayıt Yenilemelerde Ödeme İşlemleri:

Kayıt yenileme ücretlerini taksitle ödeyecek (vade farksız 10 taksit olarak eğitim kredisi veya anlaşmalı kredi kartlarıyla) öğrencilerimizin kayıt yenileme günleri 26 Temmuz - 31 Ağustos 2021 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde yapılacak ödemeler nakit ve tek çekim dahi olsa peşin ödeme indirimi uygulanmayacaktır.

Kurumumuzda Eğitim ücretlerinde senetle ve elden taksit şeklinde ödeme bulunmamaktadır.

 

FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ

Kayıt Yenileme Dönemi

SIK SORULAN SORULAR

1. Bölüm ücretimi nereden öğrenebilirim?

Bölüm ücretlerini odeme.fsm.edu.tr adresine girerek öğrenebilirsiniz.

(ogrenci.fsm.edu.tr/ adresinden Burslar/Ücretler/Banka sekmesinden Bölüm Ücretlerini seçerek yıllara göre hazırlanmış “EĞİTİM ÖĞRETİM ÜCRETLERİ” tablosuna ulaşabilirsiniz.)

2. Ödeme işlemleri ile ilgili detaylı bilgiyi nereden alabilirim?

www.fsm.edu.tr adresinden Duyurular > Kayıt Yenileme Ödeme İşlemleri

3. Ödememi nasıl yapabilirim?

Peşin Ödeme İle: Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler öğrenci numaraları ile birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası (Şube Gişeleri) kanallarını kullanarak yapabilirler.

Kredi Kartı İle: Kredi kartıyla yapılacak tek çekim ödemeler internet üzerinden öğrenci numarası ve TC kimlik numarası ile birlikte  https://odeme.fsm.edu.tr adresine girilerek yapılabilir.

 

 4.  Albaraka Türk Katılım Bankası şube gişelerinden ısrarla hesap bilgisi isteniyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Banka çalışanına üniversitemizin Kurumsal Tahsilat hesabına (KUTA) para yatırmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. (Kurumsal Tahsilat hesabına ait herhangi bir numara söylemenize gerek yoktur.)

Albaraka Türk Katılım Bankası şube gişelerindeki işleyiş aşağıda belirtilmiştir;

 1. ITAHS2 ekranına girilir.
 2. Tahsilat Grubu OTS seçilir.
 3. Kurum Kodu FATIH_SULTAN_MEHMET_VAKIF_UNIV seçilir.
 4. Abone numarasına öğrenci numarası yazılır
 5. Sorgulama yapılarak tahsilat sonuçlandırılır.

 

Albaraka Türk Katılım Bankası Çağrı Merkezi

444 5 666

0(850) 222 5 666

Beşyüzevler Şubesi

0(212) 477 61 90

5. Hesaplarınıza HAVALE ve EFT yapabilir miyim?

Banka hesaplarımız HAVALE ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılamamaktadır. (Hesap numarası ve IBAN bilgisi talep etmeyiniz.)

6. Ödememi 2 farklı yöntemle yaptığım takdirde %5 peşin ödeme indiriminden faydalanabilir miyim?

Ödemenizin belirli bir kısmını nakit olarak bankaya, geri kalan kısmını ise tek çekim kredi kartı ile yapmanız halinde %5 peşin ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz veya;

Ödemenizin belirli bir kısmını A bankasına ait kredi kartı (tek çekim) ile geri kalan kısmını ise B bankasına ait kredi kartı ile (tek çekim) yapmanız halinde %5 peşin ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

(Burada önemli olan ödemenizin tamamını tek seferde peşin olarak yapmış olmanızdır.)

7. Okul ücretimi yatırdım teyit ettirmek istiyorum.

Ödeme teyidinizi odeme.fsm.edu.tr adresinden yapabilirsiniz. Ödemeniz başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise online ödeme ekranımız “odeme.fsm.edu.tr’ ye girdiğinizde borcunuzun “0” (sıfır) olarak gözükmesi gerekmektedir. Borcunuz “0” (sıfır) olduktan sonra herhangi bir teyit almanıza gerek yoktur.

8. Kuruma gelerek ödeme yapmam mümkün mü?

Kurumumuzda tahsilat işlemi yapılmayacaktır. Size en yakın anlaşmalı bankamıza (Albarak Türk Katılım Bankasına) giderek ya da online ödeme ekranlarımızı kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz.

9. Ödeme işlemimi tamamladıktan sonra yapmam gereken nedir?

Ödemenizi yaptıktan sonra kaydınız otomatik olarak yenileneceğinden ders seçim tarihlerine kadar yapacağınız herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

10. Anlaşmanızın olmadığı kredi kartlarla ile ödeme yapmam mümkün mü?

Tek çekim ödeme yapacağınız için Miles&Smiles ve American Express (Amex) tabanlı kredi kartlar hariç tüm kartlarla ödemenizi yapabilirsiniz. (https://odeme.fsm.edu.tr adresine girilerek diğer bankalar kutucuğunu seçmelisiniz.)

11. İstanbul dışında bulunmaktayım. Ödemeyi bulunduğum ilden yapmam mümkün mü?

Eğitim ödemelerinizi duyurularımızda belirtilen ödeme kanallarını kullanarak Türkiye’nin her yerinden yapabilirsiniz.

12. Eğitim öğretimini normal süresinde tamamlayamayan bir öğrenciyim. Erken kayıt imkânlarından faydalanabilir miyim?

Eğitim öğretimini normal süresinde tamamlayamayan öğrencilerimiz erken kayıta tabi değildirler.

13. 667 Sayılı KHK kapsamında üniversitenizde özel öğrenciyim. Erken kayıt imkânlarından faydalanabilir miyim?

KHK kapsamındaki öğrencilerin ücret artışları YÖK tarafından belirlenmekte olup konuyla ilgili güncel bilgi henüz tarafımıza ulaşmadığı için bu öğrenciler erken kayıta tabi değildirler.

14. Belirlenen erken kayıt yenileme tarihleri dışında da peşin ödeme indiriminden faydalanmam mümkün mü?

Üniversitemizde peşin ödeme yapacak öğrencilerimiz için belirlenen tarihler arasında kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır. 

15. Erken kayıt yenileme tarihlerinde taksitli ödeme yapabilir miyim?

Kayıt yenileme ücretlerini taksitle ödeyecek (vade farksız 10 taksit olarak eğitim kredisi veya anlaşmalı kredi kartlarıyla) öğrencilerimizin belirlenen kayıt yenileme tarihleri arasında ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu tarihten önce sistemsel bir sıkıntı ile karşılaşmamak için herhangi bir ödeme yapılmamalıdır.

16. Okulunuzun öğrencisiyim. Erken kayıtta peşin ödeme indiriminden faydalanarak ödemi yaptım. Kardeşim bu sene sınava girdi, bu okulu kazanma ihtimali var. Kardeş bursu indirimimi nasıl alabilirim?

Kardeşinizin kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra hak etmiş olduğunuz indirimi talep edebilirsiniz.

(Üniversitemizin ücretli programlarına veya kısmi burslu programlarına kayıt olan kardeşlerden her birine, normal öğrenim süresi içerisinde kayıtlı olduğu süre boyunca % 10 ücret indirimi uygulanır.)

17. İngilizce Hazırlık yaz okulunda öğrenim görmekteyim. Yaz okulum erken kayıt yenileme döneminden sonra bitmekte ve ben erken kayıt yenileme tarihlerini kaçırmış oluyorum. Peşin ödeme indiriminden faydalanmam mümkün mü?

İngilizce Hazırlık yaz okulu sınıf atlama durumunuz belli olmadığı için ilgili tarihler için hazırlık kayıt yenileme ücretini ödeyip, yaz okulu sınav sonucunuzun başarılı olması neticesinde bölüm fark ücretini de size verilen süre içerisinde peşin ödeyerek ve söz konusu özel durumunuzu Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na bildirerek bu indirimden faydalanmanız mümkündür.

18. https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak ekranda hala borç gözükmekte, yapmam gereken nedir?

İlk olarak banka hesabına girerek ödemenizin karttan çekilip çekilmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Hesaplarınızda ödemenizin yapıldığı gözüküyor ise ekran görüntüsü ile birlikte ödeme yaptığınız kredi kartına ait ilk dört - son dört rakamı ve kartın ait olduğu banka bilgisini ashakeri@fsm.edu.tr  ya da ayhanlale@fsm.edu.tr adreslerine mail atarak tarafınıza dönüş yapılmasını beklemelisiniz.

19. https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak herhangi bir dekont alamıyorum. Dekontu nasıl temin edebilirim?

Kredi kartınıza ait bankanın hesap hareketlerinden ilgili ödemenize ait dekonta ulaşabilirsiniz.

20. https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak borcum sıfırlanmadı. Bankadan sorgulama yaptığımda da ödeme bekleyen provizyon durumunda gözükmektedir. Ne yapmalıyım?

Bankanız ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

21. Erken kayıt yenilemede peşin ödeme indiriminden faydalanmak istiyorum. Ancak sistemde ödeyeceğim tutar 0 olarak gözükmektedir. Yapmam gereken nedir?

Sorunuzun cevabı normal öğrenim sürenizin içerisinde olup olmadığınız ile ilgilidir. Bu durum hakkında bilginiz yok ise dönem hesaplamalarınız ile ilgili Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz. Yaptığınız görüşme sonucunda durumunuzda bir değişiklik olursa Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na bilgi vermelerini sağlayabilirsiniz.

22. https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek kredi kartı ile ödememi yaptım ancak kredi kartı ile ilgili hata kodu uyarısı almaktayım. Yapmam gereken nedir?

Almış olduğunuz hata kodlarının sebebi:

 • Kredi kartınız internet kullanımına açık olmayabilir,
 • Kredi kartınız limiti yeterli olmayabilir.
 • Taksitli ödemeye uygun olmayan (Ticari) kart ile ödeme yapılmıştır.

23. Ödememi yaptım ancak sistem peşin ödeme indirimini yapmadı. Yapmam gereken nedir?  

Ödemenizin taksitli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer taksitli bir ödeme yaptıysanız peşin ödeme indiriminden faydalanamazsınız. İlgili ödemenin iptalini talep ederek tek çekim olarak yeni ödemenizi yapabilirsiniz. (Ödeme iptali için ödeme yaptığınız kredi kartına ait ilk dört - son dört rakamı ve kartın ait olduğu banka bilgisini ashakeri@fsm.edu.tr  yada ayhanlale@fsm.edu.tr adresine mail atarak tarafınıza dönüş yapılmasını beklemelisiniz.)

24. Yatay geçiş ile başka bir üniversiteye gitme ihtimalim var. Ancak olası bir ihtimale karşı erken kayıt yenileme indiriminden de faydalanmak istiyorum. Ücret iadesi almam mümkün mü?

Eğitim-Öğretim sözleşmemizdeki ilgili madde:

“Öğrenci yatay geçişle başka bir üniversiteye gitmek istediği takdirde, üniversitenin akademik takvim tarihleri dikkate alınarak;

 1. Güz yarıyılı yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrencilerin, geçiş yaptığı üniversiteden kabul yazılarının gelmesi halinde Güz yarıyılının ücreti alınmaz.
 2. Bahar yarıyılı yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrencilerin, geçiş yaptığı üniversiteden kabul yazılarının gelmesi halinde Bahar yarıyılının ücreti alınmaz.

Kabul edildiğini belgeleyen yazının ilgili üniversiteden gelmemesi halinde ilgili yıl/yarıyıl ücretinin tamamı tahsil edilir.”

25. Güz yarıyılında normal öğrenim süresi içerisindeyim ve Güz yarıyılı döneminin sonunda mezun oluyorum. Senelik ücret mi ödemem gerekiyor?

Evet, ücretinizi senelik olarak ödemeniz gerekmektedir. Güz yarıyılı mezun durumuna geldiğinizde Bahar yarıyılına ait ücret iadesi için Rektörlük Yazı İşleri’ne ücret iade dilekçesi vermeniz gerekmektedir.

 İletişim için:     Ayşe Şeyma HAKERİ  (212)521 81 00 / Dahili 1043

Ayhan LALE  (212)521 81 00 / Dahili 1018

 

STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI